1.rekoru

15 Haziran 2019'da Uluslararası Guinness Dünya Rekorları Derneği hakemleri ve basının önünde, 12 değişik fitness ekipmanında, bir saatte 17 ton kaldırarak kırmıştır.

2.rekoru

07 Eylül 2019 tarihinde shoulder press (omuz presi) ekipmanında, Uluslararası Guinness Dünya Rekorları hakemleri ve basın önünde, 250 kg ağırlığı, 8 defa üst üste kaldırarak Geniuses Dünya Rekoru ödülünü kazanarak kırmıştır. Organizasyona, Collins Jeans firması, Prime Fitness Spor Salonu ve Çetin Özalit firmaları sponsorluk yapmıştır. Ayrıca aynı ağırlığı Show Tv'de canlı yayında 8 defa kaldırmıştır.

3.rekoru

11 Ocak 2020 tarihinde, Uluslararası Guinness Dünya Rekorları Derneği hakemleri ve basının önünde, 100 kg ağırlığı, shoulder pres (omuz presi) ekipmanında 45 saniyede 88 defa kaldırarak Geniuses Rekoru kırmıştır.

Hayrettin Sönmez, 01.01.1948 İstanbul doğumluyum. 11 yaşında ilkokul mezunu olarak eğitime ve askerlik mesleğime başladım. Beylerbeyi'ndeki Deniz Astsubay Okulu'nda spora başladım. Judo sporunu Türkiye'mizde başlatan ve ilk judo müsabakasına katılan 7 sporcudan biriyim. 1970 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı şampiyonluğum var. 1966 yılında liseler arası halat çekme ikinciliğim var. Halter çalışmaya da 11 yaşında başladım diyebilirim. Ben 60 yıldır çoklu spor yapıyorum ve müsabık yarışmacı sporcuyum. Judo, halter, iron man, koşu, bisiklet, gülle atma, çekiç atma, disk atma, cirit atma, ve bilek güreşi dallarında aktif olarak antrenman yapıyorum ve yarışıyorum. Şu anda ve hatta spor geçmişimizde, 76 yaşında olup en çok spor dalında aktif ve lisanlı yarışmacı sporcu olduğum için, kırdığım rekorlar kadar bu unvanım için de çok mutluyum. Tüm zamanımı spor için harcıyorum. Sabah 07.00'da arkadaşlarım ile grup veya yalnız koşmayla spora başlıyorum ve en az 20 km bisiklet sürüyorum, gün içinde gülle, çekiç ve disk atma antrenmanlarımı yapıyorum ve öğleden sonra ve akşam saatlerinde fitness ve bilek güreşi antrenman salonlarında düzenli ve disiplinli olarak teknik ve güç çalışmalarımı yapıyorum. Fitness salonlarında hacim yapmak veya body building yapmak amacıyla çalışmıyorum. Fit ve güçlü olmak için çalışıyorum

Strong man formatında maksimum ağırlık kaldırma antremanları yapmaktayım. Yani olimpik kurallara bağlı kalmıyorum ve fitness veya body building sporu yapanları gibi kas geliştirmeye uygun formatta değil tamamen strong man formatında kaldırışlar yapıyorum ve yaş grubumda rekorlar kırdım. Youtube ve TikTok kanallarıma yüklediğim videolarımda ağırlık kaldırışlarımı, yaptığım spor dalını bilen sporcu gençler takdir edip tebrikler yağdırırken, bu spor dallarında yeterli bilgi sahibi olmayan gençler, "dayı, amca, ağırlığı tam kaldırmıyorsun, shoulder press'te tam dik duracaksın ve ağırlığı omuzuna kadar indiriceksin" gibi tenkitler ve eleştiriler yapıyorlar. Hatta bazıları sınırları aşarak "Ha ha ha, öyle yarım kaldırış mı olur" diye yorum yapıyorlar. Elbette bütün eleştirilere açığım ve kızmıyorum fakat benim 76 yaşında ve shoulder press ekipmanında, 270 kg ağırlığı kaldırdığım ve kaldırışım uluslarası hakemlerce tescil edildiği halde bu spor dalında yeterli bilgiye sahip olmayan gençler haksız tenkitler yapıyorlar. Ben de gerek Youtube, gerekse Tiktok kanalında video çekerek bu sporun formatını, kurallarını anlatıyorum.

Hatta bilek güreşi videolarımı kanallarıma yüklüyorum. Ben 76 yaşındayım, rakiplerim 18-50 yaş arasında, sokakta, çarşıda spor salonunda her yerde beni tanıyanların aşırı ısrarları üzerine bilek güreşleri de yapıp sosyal medya hesaplarımda yayına alıyorum.

2022 Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası'nda sağ ve sol kolda Avrupa ikincisiyim.Romanya'da yapılan, 2022 Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası'nda dünya dördüncüsüyüm. Bazı gençler, yine bilek güreşi kurallarını bilmedikleri için "dayı hile yapıyorsun, dayı baş parmağını sıkıyorsun, kolunu kendine çekiyorsun" gibi haksız tenkitler yapıyorlar. Halbuki youtube kanallarında her sporun eğitim kuralları yazılı ve eğitim videoları var. Tüm gençlere spor kültürlerini genişletmeleri anlamında muhtelif sporlarla ilgili kuralları internet üzerinden öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Kitabımda, tamamen, efor, güç, çeviklik, direnç gibi çok yönlü meziyet gerektiren, kendini geliştirmiş, çok güçlü ve hatta maksimum seviyeye ulaşmış, bu sporlarda müsabık olma hakkı kazananlar kısaca da olsa, power lifting, strong man, iron man, cross fit gibi spor dalları anlatılıyor. Her yıl Türkiye atletizm şampiyonalarına katılıyorum. Gülle atma, çekiç atma, disk atma ve 5000 metre postacı yürüyüşü dallarında yarışıyorum. Bu dallarda da defalarca Türkiye şampiyonluğu ve ikinciliği kazandım. İki kez Balkan atletizm şampiyonasına katıldım.Arnavutluk/ Korçia kentinde ve İstanbul Ataköy'de, Gülle Atma'da balkan dördüncülüğü elde ettim.Romanya'da Bükreş'te yapılan, vücut geliştirme, fitness ve bilek güreşi federasyonumuzun koordinesinde, milli takımımız kadrosunda, bilek güreşi Avrupa ve Dünya şampiyonasına katıldım. 2022 Dünya dördüncüsü ve Avrupa ikincisi oldum. 2021 Türkiye atletizm Şampiyonasında, çekiç atma dalında Türkiye şampiyonuyum.

Uluslararası Geniuses Dünya Rekorları

4.rekoru

29 Ekim 2020'de Cumhuriyetimizin 97.yıl dönümünde kırmıştır. Uluslararası Guinness Dünya Rekorları Derneği baş hakemi Namık Ekin ve basının önünde, 97 kg ağırlığı shoulder pres (omuz presi) ekipmanında 50 saniyede 97 defa kaldırmış ve 65 yaş üstü Geniuses Dünya Rekoru'nu kırmıştır. Organizasyonu, Prime Fitness Spor Salonu, Çetin Özalit firmaları ve Hard Line Supplement firması üstlenmiştir.

8.rekoru

7 Mayıs - 14 Mayıs 2022'de yine Romanya'nın Bükreş kentinde yapılan Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası'nda 90 kg'da ve Senior Grand Master kategorisinde, hem sol kolda hem sağ kolda, dünya ikincisi oldu. Ayrıca İki gümüş madalya almıştır.

5.rekoru

Cumhuriyetimizin 97.yıl dönümüne atfen, Uluslararası Guinness Rekorları Derneği baş hakemi Namık Ekin ve basının önünde leg press (bacak presi) ve shoulder press (omuz presinde) 29 dakikada 97 ton ağırlık kaldırarak kazanmıştır. Organizasyona Bakırköy Belediyesi, Prime Fitness Spor Salonu ve Hard Line Supplement firması sponsor olmuş ve organizasyonu gerçekleştirmiştir. Rekor sertifikaları tescil edilmiştir.

6.rekoru

29 Ekim 2021 tarihinde cumhuriyetimizin 98.yıl dönümüne atfen, shoulder press (omuz presi) ekipmanında, strong man formatında, Uluslararası Guinness Rekorları Derneği hakemleri ve basının önünde, 270 kg ağırlığı, 7 defa üst üste kaldırarak elde etmiş, Geniuses Dünya Rekoru kırmıştır. Organizasyona Bakırköy Belediyesi, Hard line Supplement firması ve Prime Fitness Spor Salonu sponsor olmuştur. Rekor sertifikaları tescil edilmiştir.

7.rekoru

29 Ekim 2021'de cumhuriyetimizin 98.yıl dönümüne atfen, Uluslararası Guinness Rekorları Derneği baş hakemi Namık Ekin ve basının önünde, 98 kg ağırlığı shoulder press (omuz presi) ekipmanında, strong man formatında, 38 saniyede 100 defa kaldırmış ve 65 yaş üstü Geniuses Dünya Rekoru'nu kırmıştır. Rekoru tescil edilmiştir. Organizasyona Bakırköy Belediyesi, Hard Line Supplement firması ve Prime Fitness Spor Salonu sponsor olmuştur.

29 Ekim 2021 tarihinde cumhuriyetimizin 98.yıl dönümüne atfen, shoulder press (omuz presi) leg press (bacak presi) ekipmanlarında, strong man formatında, Uluslararası Guinness Rekorları Derneği hakemleri ve basının önünde, 18 dakikada, toplam 98 ton ağırlığı kaldırarak, 65 yaş üstü, Geniuses Dünya Rekoru kırmıştır. Organizasyona Bakırköy Belediyesi, Prime Fitness Spor Salonu sponsor olmuş ve organizasyonu gerçekleştirmişlerdir. Rekor sertifikaları tescil edilmiştir.

9.rekoru

29 ekim 2021 tarihinde cumhuriyetimizin 98.yıl dönümüne atfen, shoulder press (omuz presi) ve leg press (bacak presi) ekipmanlarında, strong man formatında, Uluslararası Guinness Rekorları Derneği hakemleri ve basının önünde, 30 dakikada, toplamda, 190 ton ağırlığı kaldırarak, 65 yaş üstü, Geniuses Dünya Rekoru kırmıştır. Rekor sertifikaları tescil edilmiştir. Organizasyonu Bakırköy Belediyesi ve Hard Line Supplement firması ve Prime Fitness Spor Salonu sponsor olmuş, tescil edilmiştir.

11.

Bilek güreşi sporunda lisanslı ve müsabık milli takım sporcusudur. 23 Kasım 2021'de Romanya'nın Bükreş kentinde yapılan Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası'nda 100 kg'da ve Senior Grand Master kategorisinde, sağ kolda, dünya dördüncüsü oldu.

12.

30 yıldır katıldığı Avrasya Maratonu'nda 15 km koşmaktayken, 2017 yılında, 69 yaşındayken, Avrasya İstanbul Maratonu'nda (42 km) koşmuş ve sağlıklı bir şekilde Uluslararası Atlet Sertifikası'nı almıştır

2017 tarihinden bu yana, disk atma, çekiç, gülle, cirit atma, ağırlık atma (weight), koşu gibi, atletizmin çeişitli dallarında Türkiye birincilik ve ikincilikleri olan komple bir sporcudur. 19-20 Eylül 2020'de İstanbul'da yapılan Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda üç birincilik, iki ikincilik almıştır.

Bu başarılardan haberdar olan, Karamürsel Milli Savunma Üniversitesi, Eğitim Merkezi Komutanlığı, kampüs içindeki askeri müzede, şahsı için bir onur standı oluşturmuş ve Hayrettin Bey tarafından aldıkları tüm, rekor sertifikalarını, kupaları, şampiyonluk madalyalarını, stantta sergilemektedirler. Aynı müzede merhum emekli deniz ast subayı Hulusi Kentmen'in, komandosu İsmail Bölükbaşı ve 18 Guinness Dünya Rekoru olan, emekli SAT komandosu ve efsane sporcu Namık Ekin'in de onur stantları bulunmaktadır.

Spor; çocukların, fiziki ve ruhsal yönden, sağlıklı gelişimini sağladığı gibi ve kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlayan en etkili ilaç olduğu gibi, ülke ekonomisi de büyük katkı sağlayacaktır.

Hayrettin Sönmez'in ağzından;

Hedefim: 80 yaşında yaşıyor olursam 42 km maraton koşacağım ve 300 kg ağırlığı shoulder press'de kaldıracağım.

29 ekim 2023 tarihinde cumhuriyetimizin 100.yıl dönümüne atfen, leg press (bacak presi) ekipmanlarında, strong man formatında, Uluslararası Guinness World Rekor Tescil Derneği Baş Hakemi Namık Ekin, 2023 Avrupa ve Dünya şampiyonu Erkan Damar, çok sayıda sporcu, vatandaş ve basının önünde, 29 dakika olarak planlanan rekor denemesini tam 25 dakikada gerçekleştirdi, 100 ton olarak planlanan ağırlığı, toplamda, 111 ton 700 ağırlık kaldırarak, üst seviye bir rekor kırmayı başardı. Bu etkinlik Prime Fitness Spor Salonunda yapılmış ve rekor tescil edilmiştir.

10.rekoru

Biyografim

Sertifikalarım

Galeri

Kitaplarım